Blog

„Rewolucja o imieniu LED”

Technologia LED w bardzo szybkim tempie rewolucjonizuje rynek oświetlenia. Oświetlenie z diodami LED zyskuje wielu zwolenników, i mimo tego że wciąż ich cena nie jest zbytnio niska, ich trwałość i wydajność potrafi porządnie zrekompensować nam sklepowy zakup. Diody LED charakteryzują się niskim poborem mocy, ale nie oznacza to że świecą słabiej, ponieważ 5W diody LED odpowiada 40W zwykłej żarówki, a strumień świetlny ma dokładnie taką samą wartość. Na dodatek oświetlenie LED ma dużo zdrowszą dla ludzkiego oka barwę, a przecież nie ma nic cenniejszego niż zdrowie.

Jednak zacznijmy od początku. Dioda LED została oficjalnie wynaleziona w 1962 roku przez Nicka Holonyaka juniora, jednak jej korzenie sięgają dużo głębiej, aż do 1907 roku, kiedy to Henry Joseph Round jako pierwszy zaobserwował zjawisko elektroluminescencji. Wielkość zaobserwowanego światła, nie była jednak zadowalająca i nie uznano tego wtedy na przełomowe odkrycie. Badań nie zaprzestano, a w 1936 termin „elektroluminescencja” po raz pierwszy pojawił się w publikacji George’a Destriau, który opisywał emisję światła siarczanu cynku pod wpływem prądu elektrycznego. Nadal nie znaleziono praktycznego zastosowania tego odkrycia i rewolucja diod LED musiała jeszcze zaczekać. W roku 1950 grupa brytyjskich naukowców wyprodukowała pierwszą nowoczesną diodę LED, jednak nie były one przystosowane do pracy w temperaturze pokojowej, i do ich schłodzenia potrzebny był ciekły azot, co znacznie utrudniało znalezienie praktycznego zastosowania ówczesnej diody LED. Przełom nastąpił w roku 1962, kiedy to grupa kierowana przez Nicka Holonyaka jr. z firmy General Electronics dokonała przełomu w dziedzinie diod LED. Zastosowali oni połączenie galu, arsenu i fosforu z arsenkiem galu. Stopniowo zwiększano wydajność diod i udało się uzyskać barwę pomarańczową.

Pierwsza generacja diod LED które potrafiły dorównać ówczesnym żarówkom, pojawiła się w latach 80-tych. Jednak świeciły one tylko w kolorach: żółtym, czerwonym i zielonym. W latach 90-tych po raz pierwszy uzyskano diodę która świeciła na niebiesko, co okazało się krokiem milowym w uzyskaniu diody LED o barwie białej. Po dzień dzisiejszy diody LED są cały czas usprawniane i coraz bardziej wydajne. Ich szeroki wachlarz zastosowań jest naprawdę imponujący, co sprawia że ich popularność rośnie w bardzo szybkim tempie.

diody led